כיצד משפיעה הסוכרת על הכבד?

מחלת כבד עלולה להתרחש כתוצאה מסוכרת, וגם ההפך הוא הנכון. מחלת כבד לא אלכוהולית יכולה להיגרם גם בשל השמנת יתר, מחסור בחלבונים, זיהום ב- HIV וחשיפה לכימיקלים רעילים. תרופות כגון קורטיקוסטרואידים, טמוקסיפן ואסטרוגנים עלולים גם להזיק לכבד. חולי סוכרת אשר יש זיהום הפטיטיס C במקביל נמצאים בסיכון גבוה של סיבוכים.

פִיסִיוֹלוֹגִיָה

הכבד משחק תפקיד בהתקנת גלוקוז. גלוקוז מועבר מן המעיים אל הכבד, אשר מאחסן אותו גליקוגן או משתמש בו עבור דלק. קולטני אינסולין בשומן, בכבד ובתאי שריר מאפשרים את השימוש בגלוקוז. אינסולין מווסת את כניסת הגלוקוז לרקמות ומקדם אחסון גליקוגן. אינסולין הוא metabolized בכבד, שם הוא מקדם את הייצור של גליקוגן, חלבון, כולסטרול, ו טריגליצרידים ו מגרה את היווצרות של lipoproteins צפיפות נמוכה, או LDL, אשר הובלת כולסטרול לתוך העורקים. בסוכרת, תפוקה מוגזמת של גלוקוז על ידי הכבד תורמת לסוכרים גבוהים בדם בצום.

אפקטים

הצטברות שומן בכבד עשויה להיות קשורה גליקוגן עודף, אשר נפוץ בקרב חולי סוכרת. שומנים שומניים עשויים להיות עקב הגברת התחבורה של השומן לכבד מן המעיים או ירידה של שומן הסיר מהכבד. המצב מתרחש משנית להשמנת יתר, כמו גם סוכרת, אך הסיבות המדויקות אינן ידועות. המכון הלאומי לסוכרת ומערכת העיכול והכליות מדווח כי 10 עד 20 אחוזים מהאמריקנים יש כבד שומני. אבחון עשוי להיות תלוי בעבודה דם, CT או סריקה אולטרסאונד הדמיה ביופסיה.

תסמינים

למרות שאין תסמינים, הכבד מוגדל הפרעות אנזים אופייניים של כבד שומני. המצב עלול גם לגרום לכאבי בטן, בחילה והקאות, או – לעיתים נדירות – הצטברות נוזלים סביב הכבד. הסימפטומים עשויים להשתפר עם שליטה טובה יותר בדם.

סיבוכים

תאי כבד יכולים להיות מודלקים כתוצאה של תצהיר שומני. סטיאטפוטיטיס סוכרתית או לא אלכוהוליסטית הוא המונח הרפואי למצב זה. NIDDK קובע כי 2 עד 5 אחוזים מהאמריקאים יש NASH. ללא טיפול, המצב עלול להתקדם הצטלקות של רקמת הכבד, או שחמת אלכוהולי.

המשמעות של תרופות סוכרתית

מדי פעם, תרופות בעל פה המשמשים לטיפול בסוכרת מסוג 2 יש השפעות בלתי רצויות על הכבד. מטפורמין הוא התווית אצל אנשים עם מחלת כבד כרונית בגלל הסיכון של חומצה לקטית, מצב של לקטט לבנות את הדם ואת הרקמות, אשר מוריד את ה- pH בגוף. Glyburide הוא מופרש על המרה והוא כבר מקושר, אם כי לעתים נדירות, על הפטיטיס כרונית. על פי מידע על סמים באינטרנט, כלורפרופמיד עלול לגרום לדלקת בכבד המאופיינת בצהבת וגרד, בדרך כלל תוך שבועיים עד חמישה שבועות הראשונים של נטילת התרופה.

מחלת כבד הקשורה בחולי סכרת עשויה למנוע במידה רבה. שליטה קפדנית על רמת הסוכר בדם, שמירה על משקל בריא, וכן בדיקות קבועות כדי לפקח על ההשפעות של תרופות יכול לעזור להפחית את הסיכון של בעיות בכבד.

מניעה / פתרון